Vladimír Soták ml.: Našou výhodou je nadštandardná šírka sortimentu

Vladimír Soták ml.: Našou výhodou je nadštandardná šírka sortimentu

Máme za sebou prvý štvrťrok 2024. Aký bol z pohľadu obchodu v našej akciovej spoločnosti?

– Prvé tri mesiace tohto roka kopírovali vývoj na trhu z konca vlaňajška. V oblasti predaja ocele trh stagnuje a nevykazuje žiadne známky zlepšenia. Cenová úroveň je ovplyvnená celosvetovým prebytkom kapacít a nízkou úrovňou spotreby. V tomto segmente je našou stálou výhodou nadštandardná šírka sortimentu, zahrňujúca pre trh zaujímavé malé formáty 105 a 125 milimetrov. Predaj valcovaných rúr bol od januára mierne zvýšený, čo nám umožnilo naplno využiť výrobné kapacity prevádzky. V štruktúre predaja dominuje sortiment určený pre veľkoobchod, ktorý na prelome rokov mierne dopĺňal znížené stavy zásob. Posledná z hlavných prevádzkarní, ťaháreň presných rúr, takisto zaznamenala nárast objednávok aj napriek tomu, že situácia na trhu je naďalej bez výrazných zmien.

Dá sa teda povedať, že tento rok kopíruje, respektíve vyvíja sa podobne ako vlaňajšok?

– Vlani bol vývoj predaja v prvých piatich mesiacoch veľmi dobrý, a to z pohľadu objemov aj cenovej úrovne vo všetkých skupinách výrobkov, vrátane galvanizovaných rúr, rúrových oblúkov, redukcií a druhovýroby. Prudké zníženie spotreby v európskom a svetovom meradle sa naplno prejavilo v šiestom mesiaci poklesom objednávok v jednotlivých prevádzkach. Napriek miernym nárastom predaja valcovaných a presných rúr začiatkom tohto roka je situácia naďalej bez výrazných zmien a kopíruje ostatnú časť roka 2023.

O ktorý sortiment našich výrobkov je v súčasnosti najväčší záujem?

– Platí, že výnimka potvrdzuje pravidlo. Záujem o naše rúrové oblúky je stále vysoký, dokonca prevyšuje naše aktuálne výrobné kapacity. Ako jeden z posledných európskych výrobcov tejto komodity si vysokou kvalitou produkcie dokážeme udržať stabilný podiel na trhu.

V uplynulých dňoch ste sa zúčastnili významného veľtrhu v Düsseldorfe. Čo priniesol pre našu akciovú spoločnosť?

– Po skúsenostiach z minulých rokov bola otázna návštevnosť a záujem o osobný kontakt zo strany našich súčasných a potenciálnych zákazníkov. Skutočnosť vysoko prevýšila naše očakávania, o čom svedčí viac ako tristo registrovaných rokovaní v našom stánku. Logisticky výborne zvládnutá organizácia naším marketingovým oddelením umožnila všetkým kolegom z obchodného úseku, vrátane dcérskych obchodných spoločností z Talianska, Nemecka, Poľska, Čiech, Tom-Ferr-u z Maďarska a španielskej Transmesy tieto rokovania uskutočniť. Samozrejme, okrem zákazníkov z Európy si túto príležitosť nenechali ujsť ani naši obchodní partneri z Austrálie, Južnej Kórey, arabských krajín či USA. Verím, že výsledok týchto stretnutí sa pozitívne prejaví na objeme zákaziek v najbližších mesiacoch.

Aké sú vyhliadky z pohľadu predaja našich výrobkov na najbližšie obdobie?

– Jednoznačne najväčšou výzvou je naša účasť na celosvetových projektoch na presné rúry pre tepelné výmenníky. Negatívom je však vývoj ekonomiky v eurozóne, najmä v Nemecku, ignorancia ochrany trhu v Európskej únii zo strany Európskej komisie, ale tiež stagnujúci automobilový priemysel.

Autor (zdroj): Podbrezovan

Kontaktujte nás

Máte záujem o spoluprácu? Zašlite nám dopyt, prípadne si tovar objednajte priamo zo skladových zásob.
+421 48 6451111 | admin@zelpo.sk

Stiahnuť príručku používateľa